Ruhi Bey ve Kâşif Bey Aldıkları Emir Üzerine

Sahil Boyunca Döşenen Mayınlara Rağmen Mıntıka Komutanının Emri Doğrultusunda Mülazımevvel (Üsteğmen) Ruhi Bey ve Mülazım (Teğmen) Kâşif Bey Denize Girdi !..

Ruhi Bey ve Kâşif Bey Aldıkları Emir Üzerine Mayınlı Denize Girdi

Sabah saatlerinde 1.Tayyare Bölüğü’ne ait 5 uçak İmroz Adası’nda bulunan havaalanına bomba taarruzu gerçekleştirdi.

25 adet 25 kg’lık ve 100 adet el bombasının atıldığı bu taarruz harekatı sonrasında hasarın ne olduğu konusunda bir açıklama yapılmadı.

Bu olayın ardından 3. İngiliz Hava Bölüğü Galata Meydanı’na saldırı harekatı düzenledi. Kalabalık bir uçak filosu ile gerçekleştirilen bu saldırıda 30 kadar bomba atıldı.

Atılan bombaların etkili olmadığı açıklandı. Bombalama eylemi ile birlikte Galata Meydanı’nda bulunan Alman Pilot Yüzbaşı H. J. Buddecke Fokker E-2 tipi uçağıyla havalandı ve 942 kuyruk numaralı Maurice Farman MF-11 tipi Fransız uçağını kendisine hedef olarak tanımladı.

2 uçak arasında geçen hava muharebesi Boğazın Anadolu Yakası’nda Özbek-Karacaviran civarında son buldu.

Alman Buddecke uçağına monteli olarak bulunan makineli tüfek ateşi ile 942 kuyruk numaralı Maurice Farman MF-11 tipi Fransız uçağını düşürdü. Olayın ardından yapılan incelemede Fransız Pilot Leconte’nin öldüğü ilan edildi.

Çanakkale Cephesi hava savaşlarında yaşanan diğer gelişmeler ise şu şekilde:

-Nara’da bulunan Alman Deniz Uçak Birliği’ne ait 2 deniz uçağı İmroz Adası üzerinde keşif ve karakol harekatı gerçekleştirdi.

Bu harekatta İngiliz Ordugahı bombalandı ve olay yerinde yangın çıktı. Yangının sonuçları hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

-Öğleden sonra 1.Tayyare Bölüğü’nde görevli Alman Pilot Üsteğmen Preussner ve Rasıt Yüzbaşı H. Körner Albatros C.1 uçağı ile Seddülbahir Cephesi üzerinde keşif harekatı gerçekleştirdi.

Görev sırasında bir İngiliz topçeker gemisine atış talimi yaptıran İngiliz uçağını farkettiler. Uçaklarımız işgal kuvvetlerine ait uçağa karşı taarruz harekatı başlattı.

Fakat hem İngiliz uçağı hem de topçeker gemisi olay yerinden uzaklaştı.

-Öğleden sonra Galata Meydanı’na saldıran 2 İngiliz uçağını havada karşılayan Alman Pilot Yüzbaşı H. J. Buddecke komutasındaki Fokker E-2 tipi Osmanlı Uçağı Ilgazdere, Pazarlıköy, Burhanlı arasında İngiliz uçaklarından birini düşürdü.

Olayın ardından yapılan incelemede düşen uçak pilotu İngiliz Yüzbaşı H. A. Busk’un öldüğü açıklandı.

-Gün içerisinde Fokker E-2 tipi uçak ile Maurice Farman tipi bir düşman uçağı karşı karşıya geldi. Yaşanan muharebede Fokker E-2 tipi uçağın düştüğü ve Alman pilotun öldüğü rapor edildi.

-Akşam saatlerinde Arıburnu açıklarında dolaşan bir İngiliz uçağı Osmanlı Topçuları’nın ateşi ile vuruldu ve aldığı hasarın etkisi ile uçak Arıburnu sahilinin yaklaşık 2 mil açığında denize düştü.

Su üstünde kalan uçak enkazını ve pilotları kurtarmak üzere bölgeye İngiliz mayın tarama gemisi sevk edildi. Pilotlar mayın tarama gemisine doğru yüzerken onların kaçışını engellemek üzere Osmanlı Topçuları İngiliz pilotlar ve mayın tarama gemisi arasına ateş etmeye başladı.

Bunun üzerine İngiliz pilotlar geriye dönmek zorunda kaldı. Sahil boyunca döşenen mayınlara rağmen mıntıka komutanının emri doğrultusunda Mülazımevvel (Üsteğmen) Ruhi Bey ve Mülazım (Teğmen) Kâşif Bey denize girdi.

İngiliz pilotlara ulaşan Osmanlı subayları İngiliz pilotlardan birinin boğularak hayatını kaybettiğini farketti.

Bunun üzerine diğer pilotu esir ederek karaya geri döndüler. Olay sonrasında esir alınan İngiliz pilotun 5.Ordu Komutanlığı’na teslim edildiği raporlandı.

Etiketler

Bunlarada göz atabilirsiniz...

0 thoughts on “Ruhi Bey ve Kâşif Bey Aldıkları Emir Üzerine”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya’da Çanakkale

Çanakkale Türküsü

Kategoriler

Anket

Çanakkale Deniz Savaşları’nda 276 kg.’lık top mermisini tek başına kaldırarak düşman zırhlısını batıran Seyit Onbaşı’nın batırdığı zırhlının adı nedir?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Günlük Arşiv

Ocak 2018
PSÇPCCP
« Oca  
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Follow Us