Çanakkale’de Bugün

 

canakkaledebugun.org 1914, 1915 ve 1916 yılları arasında yaşanan gerçekleri kronolojik sıraya bağlı kalarak anlık olarak aktaran -geçmişe dönük- gün ve ay bazında 100 yıl öncesiyle eş zamanlı ilerleyen bir interaktif haber gazetesidir.

 

1 Eylül 1914 tarihinden başlayarak 9 Ocak 1916 tarihine kadar uzanan süreçte ağırlıklı olarak Çanakkale Cephesi’nde olmak kaydı ile gerek Osmanlı sınırları içerisinde gerekse de  Dünyanın herhangi bir noktasında insanlık adına kayda değer yaşanmış her olay çeşitli kaynaklardan araştırılarak özgün bir metin haline getirilerek sitemizde paylaşılmaktadır.

 

sitemizin arka fonunda Piri Reis’in 1500’lü yıllarda çizdiği dünya haritası yer almaktadır.

 

Çanakkale Savaşı 1. Dünya Savaşı’nda savaşılan cephelerden sadece bir tanesidir. Fakat bu cephede Osmanlı adına alınan zafer ve İtilaf Devletleri namına yaşanan mağlubiyet topyekun olarak 1. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirmeye yetmiştir.

 

Çanakkale Savaşı neticesi bakımından tek bölgesel değil dünya buutlu bir olay olduğundan bu nazarla sitemizin arka fonunda da dünya haritasına yer vermeyi uygun gördük.

 

canakkaledebugun.org içerisinde yer alan tüm haberler özgündür.

 

Yazarlarımız kronolojik sıra gözetilerek yapılan araştırmalar sonucunda elde ettikleri  çeşitli verileri birbirleri ile karşılaştırarak en doğru neticeye varmak suretiyle haberleri tarih sırasına uygun olarak metne dökmektedir.

 

100 yıl öncesine ait 3 yıllık (1914, 1915 ve 1916 ) bir zaman dilimini kapsayan uzun soluklu bu projede bazı haberlerin atlanması bazı haberlerin kronolojik sıranın dışına taşarak zaman bağlamında önde ya da arkada verilmesi olasılığı bulunmaktadır.

 

Bu olasılığı bertaraf edebilmek adına çeşitli araştırmalar sonrasında elde ettiğimiz bir gerçeği çok ayrı ve gerek ideolojik gereksede kültür ve mantalite açısından farklılık arzeden birçok kaynaktan inceleyerek karşılaştırmak suretiyle haber metni haline dönüştürdüğümüzü bilmenizi isteriz.

 

Haberlerde kullandığımız görseller haber metni bağlamında değinilen konularla ilintili fakat bizzat o haberin görseli değildir.

 

Haber metinlerinin aksine görseller hazırlanırken kronolojik sıranın gözetilmediğini de belirtmek durumundayım. Geçmişe dönük görsel bulabilmenin zorluklarını da göz önünde bulundurarak sitemizi ve çabamızı bu zaviyeden değerlendirmenizi istiyoruz.

 

canakkaledebugun.org sitesinin var olma çabası

 

geçmişle; kültürel, psikolojik, politik, sosyolojik ve ideolojik bağları kopma noktasına gelen günümüz insanlarına geçmişi hatırlatmak ve geçmiş ile bugün arasında bir köprü kurarak

 

geçmişi farklı kaynaklardan araştırmanın zorluğuna gelemeyenlere, tarihle üstün körü ilgilenenlere, tarihi bildiğini iddia edenlere, nedeni ne olursa olsun tarihle ilgili araştırma yapacak olanlara ve tarihle içli dışlı olan kişilere

 

kolay veri akışı sağlamak ve bu akışla birlikte reel verilerden ilhamla geleceği daha gerçekçi bir zeminde planlayabilmek

 

ve çeşitli enformasyonlara maruz kalarak belleğini kaybetmiş nesillere kendini hatırlatmak

 

en önemli çabamız amacımız olarak durmaktadır.

Sosyal Medya’da Çanakkale

Çanakkale Türküsü

Kategoriler

Anket

Çanakkale Deniz Savaşları’nda 276 kg.’lık top mermisini tek başına kaldırarak düşman zırhlısını batıran Seyit Onbaşı’nın batırdığı zırhlının adı nedir?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Günlük Arşiv

Ocak 2018
PSÇPCCP
« Oca  
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Follow Us